Blog, Joga

Začínate cvičiť jogu? Tieto informácie vás posunú správnym smerom.

Možno poznáte niekoho, kto cvičí jogu. Možno sa vám to páči, len máte strach a pochybnosti, či to zvládnete. Možno si hovoríte, že nie ste dostatočne ohybná/ohybný. Možno máte nepresné informácie, na základe ktorých ste si vytvorili nie najkrajší obraz o joge, a to vás brzdí…

Urobiť prvý krok je vždy najťažšie. No začiatok skúmania a praktizovania jogy je špeciálny a krásny čas, kedy začnete objavovať akoby nové pohyby svojho tela a možnosti jeho rozsahu. Objavíte jedinečný rytmus dýchania a vlastné ticho. V ideálnom prípade je najlepšie prijať tento čas objavovania s otvorenou náručou, otvorenou mysľou a otvoreným srdcom.

Ak plánujete začať s cvičením jogy, no ešte váhate, prečítajte si nasledujúce rady, ktoré vás posunú ďalej pri vašom rozhodnutí.

  1. Začiatočníkom nebudete navždy

Každá cesta sa niekde začína a nezáleží na tom, koľko máte práve teraz rokov alebo ako fyzicky zdatný ste. Toto je vaša šanca začať trénovať a byť deň čo deň lepším. Vaše telo sa vám poďakuje, budete fyzicky zdatnejší, upraví sa vám dýchanie, vnímanie, sústredenie, začnete nachádzať rovnováhu a pokoj. Vaše myšlienky sa začnú uberať iným, lepším smerom a vás už nerozhodí žiadna stresová situácia v práci či doma.

 

  1. Neporovnávajte sa

Každý jednotlivec cvičí jogu z vlastných dôvodov. Každý ma iný rozsah pohybu, inú silu, inú rovnováhu. Niekto je na začiatku cesty, niekto je už ďalej ale všetci sme raz niekde začali. Preto, ak cvičíte v skupine, neobzerajte sa dookola po ostatných a neporovnávajte sa s nimi. Každý ma svoj limit. Preto skúste prekonávať svoje hranice a nie hranice toho druhého. Nesnažte sa byť lepším, ako sú ostatní. Cvičením cez rámec vášho tela dochádza k preťaženiu. Radšej pozorne počúvajte pokyny inštruktora a sledujte svoj dych, zamerajte sa do svojho vnútra a cvičte tak, aby ste po lekcii boli plný energie.

 

  1. Váš dych je najdôležitejším aspektom jogy

Nesnažte sa nasilu dostať do ťažšej polohy. Vaše telo ju možno zvládne, ale s obmedzeným dýchaním, a práve vtedy už joga nie je naozajstnou jogou.  Radšej sa postupne učte úrovne uvedomenia a spojenia dychu s danou polohou a pohybom. Znova sa napojíte na správne a nepretržité dýchanie.

 

  1. Dokázať sa poskladať do praclíka nie je symbolom pokročilého jogína

Ak by to bolo všetko iba o tom, mohli by sme kvalifikovať deti ako pokročilých jogínov. Úroveň ohybnosti nie je v joge symbolická. Väčšina ľudí, ktorí cvičia jogu, sa snažia natiahnuť svoje svaly na maximum a zväčšovať rozsah pohybu v kĺboch. Treba si ale uvedomiť, že môže trvať niekoľko rokov disciplinovanej praxe dostať sa do niektorej z „praclíkových“ polôh, ako to dokážu skúsení jogíni. Neklaďte svojim túžbam až takú veľkú váhu. Ak je myseľ rozptýlená, dych povrchný a vaše ego priveľké, joga sa z cvičenia vytratí. Podstatou je totiž vytváranie vnútorného zväzku, ktorý dokážete v ktorejkoľvek jednoduchej polohe.

 

  1. Emócie vytvárajú napätie fyzického tela

Určite ste už niečo počuli o emocionálnom napätí. Ľahko sa ukladá vo fyzickom tele, najmä okolo bokov a ramien. Ak začnete uvoľňovať a otvárať práve tieto oblasti, môžete sa niekedy cítiť znepokojujúco. Možno budete cítiť hnev, nepohodu, nepokoj, ale to je v poriadku. Nepotláčajte tieto pocity, len ich tam nechajte a po čase odídu samé a vám sa tak vytvorí priestor pre pozitívne emócie, pre svetlo a lásku.

 

  1. Záklonové pozície sú naozaj „otvárače srdca“

Záklon je pre človeka neprirodzený, pretože väčšinu času v živote sa zaokruhľujeme dopredu, do predklonu. Keď chodíme, keď šoférujeme, keď sedíme, jeme či pozeráme televíziu. Posunutím dopredu intuitívne chránime priestor okolo srdca, preto sa môžeme pri záklone cítiť zraniteľní. Z fyziologického hľadiska ale dochádza k nesprávnemu držaniu tela. Vzniká cela rada problémov ako je predsun hlavy, padnuté ramená smerujúce dopredu, guľatý chrbát, odstávajúce lopatky, prepadnutý hrudný kôš, nedostatočne pohyblivé rebrá, zlé postavenie panvy a mnoho ďalších. Z týchto primárnych problémov môže následne dôjsť k poruchám dýchania, poruchám činnosti srdca, trávenia, môžu sa objaviť bolesti hlavy a podobne. Samozrejme, ak je človek väčšinu života v predklone, nemôže sa hrnúť hneď do extrémnych záklonových pozícií. No postupným uvoľňovaním a rozširovaním možností rozsahu pohybu sa dostanete do situácie, kedy zrazu začnete chodiť po ulici vystretý, pozerajúc sa hrdo a priamo pred seba a možno aj s náznakom úsmevu, ktorý si fyzicky neuvedomíte. Vďaka cvičeniu záklonových pozícii sa naučíte vnímať okolitý svet. Už nebudete chodiť po ulici so zvesenou hlavou, padnutými ramenami a kyslím výrazom. Otvoríte svoje srdce a s radosťou možno pomôžete staršej dáme s nákupom, možno hodíte drobné tulákovi, možno sa začnete viac usmievať, viac ďakovať a rozdávať radosť a lásku, ktorá pôjde rovno z vášho otvoreného srdca.

 

  1. Joga je 1% teória a 99% praxe

Je to citát slávneho Pattabhi Jois, ktorý bol čestným profesorom jogy  na vládnej fakulte medicíny v Indii. Dožil sa 93 rokov. Tých 99% praxe človek naozaj potrebuje, ak chce dosiahnuť pozitívne výsledky. Nemusí to byť extra dlhé či extra náročné cvičenie. Je to skôr o pravidelnosti. Skúste si každý deň zacvičiť jednoduché cviky tak, aby ste sa po náročnom dni v práci uvoľnili, ponaťahovali a predýchali celé telo. Pravidelným opakovaním cvikov posilníte oslabené svaly a uvoľnite tie skrátené. Ak sa vytratí napätie, postupne môžete zintenzívniť cvičenie. Video s jednoduchými strečingovými polohami a uvoľnením chrbtice nájdete vo videu pod článkom.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *