Blog, Joga

Vzťahy a cesty piatich okruhov nášho tela, alebo čo s čím súvisí.

Porozumieť vzťahom jednotlivých častí tela nie je ľahké. Orientálna medicína chápala podstatu života na energetickom základe. Vzťahy medzi časťami tela boli vysvetlené ako vzťahy energetické. Západná medicína študuje organizmus predovšetkým z hľadiska biochemického. Ktorá cesta či myslenie je lepšie? Podľa môjho názoru nič z toho nie je lepšie či horšie. Máme na výber z viacerých možností a všetkým treba dať šancu. Ako predsa zistíme, či je niečo zlé alebo dobré, keď to neskúsime?

Poďme si podrobnejšie rozpísať hlavné orgány piatich okruhov ľudského tela a ich cesty z pohľadu orientálnej medicíny. Viac o piatich okruhoch ľudského tela sa dočítate TU

OBLIČKY

Mnohé funkcie, ktoré Orient spojoval s obličkami, my dnes umiestňujeme do orgánu síce blízkeho, ale s úplne iným zameraním. Ide o nadobličky. Moderná medicína si je vedomá skutočnosti, že aj u zdravých ľudí, od dvadsiatich  rokov, funkcia obličiek sústavne slabne. Okrem filtrácie krvi a produkcii niektorých hormónov nepripisuje súčasná medicína obličkám žiadnu zvláštnu funkciu. Iného názoru je ale tradičné lekárstvo. Kvalita  a funkcia obličiek vraj rozhoduje o osobnosti človeka a o vzniku niekoľkých ochorení: reumatizmus, bolesti chrbta, gynekologické ochorenia, impotencia, zápal prostaty, rednutie kostí, kožné choroby atď. Mali by sme sa pozastaviť aj nad skutočnosťou, prečo tradičná medicína tak tvrdohlavo pripisuje obličkám obrovské pole pôsobenia. Meridián (dráha ktorá spája jednotlivý orgán s ostatnými tkanivami) močového mechúra začína vo vnútornom kútiku oka, pokračuje cez lebku, pozdĺž chrbtice, po zadných stranách dolných končatín a za vonkajším členkom prichádzajú k malíčku, kde končia pozdĺž nechtového lôžka. Z orientálneho pohľadu tvoria obličky a močový mechúr jeden funkčný celok, preto nerobíme rozdiel v hodnotení ich účinku. Oslabením tohto okruhu dôjde k oslabeniu chrbtice. Chrbtica tak ľahko podlieha preťaženiu. Problémy s chrbticou patria medzi najčastejšie súčasné ochorenia. Iste sa to odráža aj od zlého alebo nedostatočného pohybu,  sedavého spôsobu života, nadváhy a celkovej zlej životosprávy. Podľa orientálnej medicíny však môžeme pre svoju chrbticu veľa urobiť, keď si uvedomíme, aká rada potravín poškodzuje močový systém. Napríklad soľ, cukor, rozpadové produkty živočíšnych bielkovín. Toho všetkého máme vo svojej strave veľký nadbytok. Tak isto máme nadbytok psychického napätia, ktoré tak isto úzko súvisí s funkciou obličiek. Obličky disponujú dvoma energiami. Tá prvá je esencia, ktorá má vplyv na rozvoj mozgu a na pohlavné dozrievanie. Druhá energia je získaná od rodičov. Určuje vrodenú silu osobnosti. Každý okruh má svoju dutinu. Obličky využívajú dutinu čelovú, ktorá spolu s lymfatickým tkanivom tvorí akýsi nárazníkový systém. Zápaly čelových dutín signalizujú, že by sme sa mali mať na pozore. Šetrime svoj obličkový okruh. Ako? Veľmi jednoducho. Bráňme sa pôsobeniu stresu, učme sa žiť duševne uvoľnene a pochopme, že v živote sú veci veľmi podstatné a nepodstatné. Naučme sa ich rozlíšiť.

PEČEŇ

Babylóňania z pečene veštili budúcnosť. Tiaž Aziati prikladali pečeni neobyčajnú dôležitosť. Považovali ju za orgán zodpovedný za duševnú a nervovú činnosť. Dobre pracujúca pečeň znamenala, že bol človek vytrvalý a odvážny. Porucha v zmysle energetickej plnosti meridiánu viedla k tvrdohlavosti. Človek vidí dôvod svojej skleslosti vo svojom okolí. Má pocit prepracovanosti. Vplyv orgánov na psychiku je zložitý a komplikovaný ako duševný svet vôbec Aziati dokázali psychiku materializovať. V citovej oblasti považovali pečeň za garanta zlosti až agresivity. Cholerici či melancholici boli ľudia s narušeným vylučovaním čiernej a bielej žlče zo sveta antického lekárstva dobre známi. Poznámka o rozliatej žlči má aj u nás svoje opodstatnenie. Človeka s poruchou pečeňového okruhu poznali Aziati aj na diaľku. Išlo spravidla o štíhlejšiu postavu, vrásky na tvári rozrývali jeho tvár, oči mal umiestnené bližšie pri sebe, medzi obočím sa ukazovala hlboká vráska. Ruky držal často skrížené, ramena mal vytiahnuté a vysunuté dopredu. Ľavé a pravé rameno bolo v asymetrii. Ak na niekoho čakal, bol netrpezlivý a pozerá sa často na hodinky. Slová krátko odsekáva ale je aj dobrým organizátorom. Sexuálne býva náruživejší. Je sebavedomý a sebaistý no ťažko sa vcíti do problémov druhých. Nejde o horoskop, iba o malú ukážku ázijského myslenia o celistvosti organizmu. Človek, ktorý má preťaženú pečeň, sa podľa orientálnej medicíny budil medzi prvou a treťou hodinou po polnoci. Jeho sny boli zlé, videl v nich vraždy a utrpenie. Preto sa už od mala učíme, že sa pred spaním nemáme prejedať. Diagnostika je kus umenia, vedomosti a intuície. Dobrý lekár nemôže byť nahradený počítačom. Zlý lekár áno.

PANKREAS

Okruh žalúdka sa od predchádzajúcich líši svojou rôznorodosťou. Skladá sa z troch orgánov : žalúdok, slezina a pankreas. Tento okruh má deštruktívny vplyv na srdce a vládne obličkám. Súvislosť medzi zdravím a čistotou zažívacej trubice nájdeme v mnohých civilizáciách. Boli to pôsty, ktoré predpisovalo prakticky každé náboženstvo, či laxatívne byliny, ktoré sa pridávali do očistných čajov, alebo obľúbené klystíry, ktoré prežili tisícročia. Tento okruh má veľkú symbolickú moc. Jeho obrazom sú ústa. Z ich pevnosti a tvaru je možné posúdiť aj kvalitu zažívacieho ústrojenstva. Dolná pera je obrazom hrubého čreva, horná predstavuje žalúdok a sním spojené orgány. Farba a lekt pier nám dáva informáciu o kvalite sleziny. Taktiež tento okruh významne ovplyvňuje aj činnosť hrtanového svalstva. Preto má svoju úlohu vo výskyte koktavosti.

PĽÚCA

Vzťah medzi pľúcami a hrubým črevom je pre nás nepochopiteľný. Vieme, že oba orgány sú vstupom organizmu pre energiu. Kyslík a zložky potravy tvoria pohonnú zmes pre životný motor nás všetkých. Od pľúc nepožadujeme viac, len aby vymieňali dobré plyny za spotrebované aspoň v takej miere, aby sme sa dusili až pri veľmi rýchlej chôdzi. Ak sa nezadýchavame v sede, tak nás pľúca ani nezaujímajú. Celé tisícročia boli dychové cvičenia základom zdravovedy. Čína a India vypracovala dychové cvičenia do podrobností. Bez potravy vydrží človek mesiace, bez vody dni, ale bez vzduchu len pár minút. Dych býva spájaný s dĺžkou života. Ktoré okolnosti bránia nášmu dychu, aby bol kvalitným sprievodcom zdravia? Je to naša neznalosť, znečistené ovzdušie a stres. Dych stresovaného človek a sa podobá dychu psa. Je rýchly a povrchný. Tradiční liečitelia usudzovali, že stav priedušiek a pľúc sa odzrkadľuje vo vzhľade hornej polovice tváre. Okruh pľúc a hrubého čreva sa tiež môže podieľať na vzniku depresií. Takýto smútok je charakteristický svojim podceňovaním a nedôverou vo vlastné sily.

SRDCE

Tento okruh je spojením srdca a tenkého čreva. Vieme však len veľmi málo o zmysle tohto vzťahu. V srdci podľa staroázijských predstav sídli oheň  života. Tento orgán bol pre nich viac zdrojom citov ako pumpou krvného obehu. Ľudia narodení v ohnivých znameniach vraj bývali viac ohrození srdcovými problémami. Oheň v srdci sa však dá aj neuváženým životom vypáliť.  Vyhasne a tvár stratí jas a telo iskru. Naopak plné srdce činí človeka bystrím a jasným. Kvalita činnosti srdca sa zobrazuje na nose, v očiach a na ušiach. Poruchy tohto okruhu sa premietajú do oblasti Th 5-7 (hrudné stavce). Srdce v tradičnom zmýšľaní vyrovnáva rozdiel medzi „horúcou“ krvou, prichádzajúcou z pečene, plnou sily a „ochladenou“ krvou, prichádzajúcu z periférie.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *