Blog, Zdravie

Vybudujte si pevné zdravie, krásu a pohodu vďaka MINERÁLOM.

Nedostatok vitamínov a minerálov je zdravotnícky, ale i sociálny a civilizačný problém. Niektoré bežne používané technológie spracovania a úpravy potravy takmer dokonale zlikvidujú všetky vitamíny. Výsledok ? Ľudia veľa jedia a zároveň trpia podvýživou. Paradox. Počas choroby a stresu sa ich stav rýchlo zhoršuje. Nedisponujú žiadnymi zásobami potrebných vitamínov. Poznáme asi 15 druhov minerálov, ktoré sú potrebné pre správnu funkcie ľudského tela a jeho orgánov. Obsah minerálov v potravinách je rozdielny a pre ľudský organizmus je dôležitý ich vyvážený príjem. Najdôležitejšie minerály pre ľudský organizmus sú vápnik, meď, jód, železo, magnézium, draslík, sodík, selén, zinok, mangán, fluorid, fosfor, molybdén, chróm a chloridy. Prečo sú take dôležité a odkiaľ ich získame ? Čítajte ďalej…

 

VÁPNIK

Vápnik si väčšina ľudí hneď spája s  kravským mliekom. Niet divu, veď reklám, že mlieko je dobré na kosti a zuby je neúrekom. Skutočnosť je ale taká, že vápnik nie je žiadnym výnimočným zdrojom vápnika a len zbytočne zaťažuje organizmus. Aké sú najlepšie zdroje vápnika? Najvhodnejšími zdrojmi je väčšina ovocia a zeleniny (predovšetkým tmavozelená listová zelenina, mrkva, brokolica, pomaranč, papája), riasy, tofu a semienka ako sezam, slnečnica, mandle a vlašské orechy.

Účinky vápniku:

  • reguluje transport iónov cez bunečné membrány
  • aktivuje niektoré enzýmy (pankreatická lipáza, fosfolipáza a pod.)
  • ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca

Nedostatok vápnika sa prejavuje osteoporózou (rednutím kostí), osteomaláciou (mäknutím kostí), poruchami nervových vzruchov, srdcovými a inými poruchami.

Chcem doplniť vápnik

 

________________________________________________________________________________________________

ŽELEZO

Nedostatok železa patrí medzi celosvetovo najrozšírenejšie výživové deficity, obzvlášť v rozvojových krajinách, vo vyspelých štátoch je nedostatok železa obyčajne dôsledkom nedostatku tohoto prvku v každodennej strave. Železo je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu (červeného krvného pigmentu), ktorý zabezpečuje prenos kyslíka do všetkých buniek tela. Jedným z prvotných príznakov nedostatočného príjmu železa je únava a celková ochabnutosť, slabosť. Nedostatočným príjmom železa je postihovaný aj mozog. Zvláštnu starostlivosť z tohoto hľadiska si vyžadujú aj tehotné ženy a staršie osoby. V posledných šiestich mesiacoch tehotenstva rýchlo rastúce dieťa zvyšuje spotrebu železa a môže tak byť príčinou jeho deficitu, čo spätne môže negatívne ovplyvniť vývoj mozgu dieťaťa. U starších ľudí je nedostatok železa spôsobený kombináciou stravy chudobnej na železo a nedostatočnou schopnosťou starnúceho zažívacieho traktu absorbovať železo z potraviny.

Železo sa nachádza v týchto potravinách:

Ružičkový kel, hrozienka, marhule a iné sušené ovocie,  šošovica, tekvicové semienka, sója, listová zelenina, celozrnné cestoviny, hnedá ryža, ovsená kaša, brokolica, zelený hrášok, horká čokoláda…

Odporúčaná denná dávka železa pre dospelých je 10 až 15 miligramov, pre deti 8 až 15 miligramov a pre tehotné ženy 30 až 40 miligramov.

Dopliť železo pri ceklovej únave, slabosti alebo aj pri zlej nálade, počas menštruácie alebo tehotenstva môžete aj z prírodných výživových doplnkov. Dajte si ale pozor na zloženie a nakupujte u overených značiek.  Takýmto overeným produktom je napríklad Vitamin Bottle Fe . Ide o zmes rastlinných a ovocných výťažkov, ktoré sú veľmi bohaté na prírodné železo, stopové prvky, minerálne látky.  Je  to prírodný produkt s vysokým obsahom  železa získaného len z rastlín a plodov, doplnený  vitamínom C. 

Chcem dopliť železo

 

______________________________________________________________________________________________

HORČÍK

Horčík je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov. Horčík je potrebný pre veľký počet biochemických reakcií v rámci metabolizmu. Zdrojom horčíku sú orechy, obilniny, listová zelenina. Nedostatok môže viesť k neuromuskulárnej disfunkcii.

Príznaky nedostatku:
arytmia, tachykardia, zvýšený krvný tlak
hnačka, zápcha
ťažkosti so sústredením, depresia, vysoká citlivosť na stres
bolesti hlavy, migréna
poruchy spánku, podráždenosť
svalové kŕče, tetánia
predmenštruálny syndróm

 Chcem doplniť horčík

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Denný príjem minerálov a vitamínov je odlišný u mužov a žien. Pre každého silného muža  a silnú ženu je dôležité dodávať telu dostatok nevyhnutných látok pre správne fungovanie a odolnosť celého organizmu. Najideálnejšie je dopriať si celkové doplnenie potrebných prvkov. Jednoduchým riešením je napríklad MARATHONTIME MEN + WOMEN Multivitamin  

MEN Multivitamín obsahuje 

  • 14 vitamínov (vitamín C, A, E, D3, B1, B2,B3, B5, B6,B12, kyselina listová, biotín, inositol)
  • 10 minerálnych látok (Vápnik, horčík, zinok, kremík, selén, jód, bór, meď, mangán, chróm )
  • 7 rastlinných extraktov (zelený čaj, spirulina, brusnica, mladá pšenica, lykopén, luteín, bioflavonoidy)
  • 4 aminokyseliny (L-Glutamín, Dl-Methionín, L-Arginín, L-Karnitín)

WOMEN Multivitamín obsahuje

  • 14 vitamínov (vitamín C, A, E, D3, B1, B2,B3, B5, B6,B12, kyselina listová, biotín, inositol)
  • 11 minerálnych látok (Vápnik, železo, horčík, zinok, kremík, selén, jód, bór, meď, mangán, chróm )
  • 7 rastlinných extraktov (zelený čaj, spirulina, brusnica, mladá pšenica, lykopén, luteín, bioflavonoidy)

Chcem doplniť všetky potrebne prvky

 

 

Minerály a tak isto aj vitamíny sú nevyhnutné pre život a zdravie človeka

 

 

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *