Blog, Zdravie

Prírodná liečba civilizačných ochorení

Farmaceutický priemysel sa za posledné roky razantne rozrástol. Kým v minulosti museli ľudia stáť v dlhých radoch pred lekárňou, dnes nevedia, ktorú si vybrať. Sú naozaj na každom rohu a čo je smutné, ich tržby rok od roka stúpajú. To znamená, že človek stále viac uprednostňuje chemicky vytvorené „zbrane“ proti ochoreniam. Lieky ako také sú samozrejme dôležité a nevyhnutné na vyliečenie niektorých vážnych ochorení. Lenže dnes už človek nemá čas ísť k lekárovi, a preto si kúpi voľne odstupné tabletky, ktoré potlačia jeho symptómy. Nevylieči sa, ba dokonca si privodí ďalšie problémy vyplývajúce z vedľajších účinkov, a tak sa dostáva do kruhu zdravotných problémov. Deň od dňa je naša krajina modernejšia no nezabúdajme na to, že príroda tu bola ešte pred nami. Ona bez nás prežije, no my bez nej nie. Ponúka nám mnoho prostriedkov na vyliečenie fyzických aj psychických chorôb. V minulosti sa prírodná liečba používala bežne, no v dnešných mladých rodinách chýba. Liečba, či už prírodná alebo chemická, je zdĺhavý proces, ktorý oslabuje celý organizmus, a preto je lepšie ochoreniam predchádzať. Prečítajte si nasledujúce rady, ako sa vyhnúť bežným ochoreniam dnešnej populácie, prípadne ako ich liečiť prírodnou cestou.

1. Vredové ochorenia

Vredové ochorenia žalúdka a dvanástnika sa obvykle objavujú medzi 30 – 40 rokom života, častejšie u mužov. Najčastejšie sú výsledkom nepravidelného stravovania, nesprávneho kombinovania potravín, uponáhľaného života a stresu. Vredovým ochoreniam predídeme, ak sa vyhneme ťažko stráviteľným jedlám, respektíve ich budeme jesť v menších porciách. Jedlo by sme mali ochucovať bylinkami – kmín, majorán, kôpor, petržlenová vňať a podobne. Nesmierne dôležité je vyhýbať sa alkoholu, ktorý vyvoláva zvýšenú produkciu žalúdočných kyselín a rovnako tak zanechať fajčenie. Môžeme obohatiť našu stravu o chren, mrkvu, petržlen, zeler, pór. Ako prevencia, ale aj pri liečbe je vhodné piť šťavu z kyslej kapusty a mrkvy.

2. Vysoký tlak

Arteriálna hypertenzia patrí k najrozšírenejším ochoreniam obehového systému. Rozdeľuje sa na sekundárnu (10%) , ktorá sa objavuje ako následok určitých zmien alebo ochorení a primárnu (90%), ktorá môže byť geneticky podmienená a môžu ju taktiež spôsobiť faktory ako obezita, nesprávny spôsob výživy, emocionálne napätie či fajčenie. Veľmi účinne znižuje krvný tlak imelo. Proti arteriálnej hypertenzii si môžete urobiť čaj z týchto bylín: 100g vňati imela, 50 g vňati zimozelene menšej, vňati srdcovníka, listy ruty voňavej, kvety hlohu obyčajného, kvety harmančeka, listy jahodníku a pakorene pýru.  Tieto byliny sa zmiešajú dokopy. Jedna lyžica tejto zmesi sa zaleje do šálky, ktorú zakryjeme na 20 – 30 minút. Pijeme ešte teplé a najlepšie po jedle, aj 3 krát denne, nie však dlhodobo.

Vynikajúcou plodinou na zníženie tlaku je tiež arónia, ktorá obsahuje  vitamín PP, C, skupinu B a E. Okrem toho obsahuje vápnik, meď, mangan a iné.

3. Reumatizmus

Boľavé kĺby a svaly sú pripisované reumatizmu. Je to silné zjednodušenie, nakoľko existuje mnoho rôznych reumatických ochorení, ktorých príčiny vzniku sú odlišné a taktiež priebeh ochorenia. Protireumatická kúra začína od zlepšenia činnosti obličiek, pretože väčšina reumatických usadenín môže byť z organizmu odstránená jedine touto cestou. Takisto je potrebné zlepšiť činnosť pečene. Odporúčajú sa bylinné kúpele, ktoré uvoľnia svaly. Vhodné bylinky pre takýto kúpeľ sú napríklad harmanček, vňať materinej dúšky, skorocel, vňať komonice lekárskej, koreň kostihoja lekárskeho – po 50 g. Úľavu pri reumatických bolestiach prináša tiež kúpeľ s rozmixovanou kapustou ( 2 hlávky na vaňu vody) alebo s ihličím borovice, smreku či jedle. Pol kilogramu ihličia sa uvarí v niekoľko litroch vody, odstaví a precedí do vani s vodou.

4. Zápal nosových dutín

Zápal vedľajších nosových dutín bol donedávna považovaný za ochorenie neznámeho pôvodu a liečený cestou tzv. punkciou, teda prerazením steny jednej a potom druhej dutiny a vyťahovaním odtiaľ hustého zeleného hnisu, ktorý spôsoboval čelnú bolesť hlavy. Dnes vieme, že príčinou zápalu sú mimo iné aj obličky. Práve ich nedostatočná činnosť, ktorá je ešte zhoršovaná nadbytkom soli v potrave spôsobuje, že rôzne znečistenia krvi, ktoré nemôžu odísť von spolu s močom, obiehajú po celom organizme hľadajúc miesto, kde by sa usadili. Vtedy sa stávajú obeťou práve vedľajšie nosové dutiny, kde sa na tomto svojráznom smetisku množia mikroorganizmy a hľa, zápal je tu. Pre správne fungovanie obličiek je vhodné piť odvary z bylín napríklad z brezy, malinový list, list čiernej ríbezle, plody jalovca, pakoreň pýru, vňať petržlenu, list medvedice lekárskej, semena černušky siatej. Do jedálnička môžeme pridať zeler, karfiol, petržlen, šampiňóny, paradajky, špenát a bobulovité ovocie ako brusnice či čučoriedky. Ak už zápal prepukol, môžeme ho liečiť vonkajšou cestou a to tak, že budeme prikladať obklady. Na utierku poukladáme listy harmančeka a komonice lekárskej a polejeme vriacou vodou. Chvíľu necháme a odkvapkaný teplý obklad priložíme na tvár tak, aby bolo možné zhlboka vdychovať vôňu bylín. Obklad necháme pôsobiť aspoň pol hodinu, aby zahrial a „rozhýbal“ aspoň časť hlienu zaplňujúceho dutiny.

5. Bolestivý pásový opar

Ide o veľmi bolestivú vyrážku, ktorú zraňuje aj hodvábna látka a ktorá často pokrýva väčšie plochy tela. Mnohokrát sa rozšíri do niekoľkých hodín. Racionálna a pomerne rýchla liečba oparu spočíva v prísune prírodných vitamínov a to všetkými cestami, pretože opar je jednoducho avitaminóza. Organizmus potrebuje dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré zabezpečujú správne fungovanie a chod celého organizmu. Položme si otázku. Jeme aspoň jedno ovocie denne? Jeme aspoň jednu zeleninu denne? Samozrejme tie čísla by mali byť vyššie, ale u niekoho nedosahujú ani takúto hodnotu. Na miesta, kde sa vyskytol pásový opar, sa používa ľanový olej. Takýto obklad necháme pôsobiť niekoľko hodín, najlepšie počas noci. Veľkú úľavu tiež prinášajú obklady z cibule. Aj keď pásový opar zmizne, bude to len dočasné. Je potrebné chrániť sa tak, že zmeníme našu životosprávu.

 

Na záver by som len dodala to, o čom každý vie, no predsa sa podľa toho nespráva. Zmeniť svoje stravovanie a začať sa viac hýbať je kľúčové, no pre niekoho náročné. Náročná je však iba začiatočná fáza. Keď ju prekonáme a zistíme, ako nám to prospieva, budeme sa pohybu venovať s radosťou a začneme odmietať fast-foodove jedlá. Je veľký výskyt obezity u školákov prvého stupňa základných škôl. Prečo? Dajte radšej svojmu dieťaťu sladký banán namiesto čokolády, upečte mu doma zemiaky v rúre namiesto fast-foodových hranoliek plných oleja a soli. Naše ochorenia si privodíme my sami. Nebuďme preto ľahostajní k svojmu telu a ono sa nám oplatí zdravím a tým pádom aj psychickou pohodou.

 

Namaste.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *