Blog, Zdravie

Prečo sú bylinky liečivé?

V prírode, na ktorej je život človeka bezprostredne závislý, nájdeme všetko, čo je treba k udržaniu, prípadne navráteniu narušeného zdravia. Štedrým zdrojom liečivých látok je celá rastlinná ríša, byliny, kríky aj stromy. Táto zelená lekáreň už oddávna poskytovala, poskytuje a ešte dlho bude poskytovať najúčinnejšie prostriedky na liečbu ochorení, s ktorými vedú neustály boj ľudia v bielych plášťoch.

Z 18 000 druhov rastlín, rastúcich na území Európy, má alebo malo približne 2500 druhov liečebné využitie. Lekárstvo využívalo k liečebným účelom v priebehu storočia asi 800 druhov. Súčasné lekárstvo využíva už iba okolo 150 druhov.

K liečebným účelom sa už nepoužívajú čerstvé rastliny. Najčastejšie sa konzervujú sušením, s následnou prípravou čajového nápoja. Upravujú sa tiež do formy tinktúry, sirupu, extraktu a podobne. Od liečivej rastliny k lieku však vedie dlhá a zložitá cesta.
Zelené rastliny dokážu využívať svetelnú energiu k premene energeticky chudobných látok (vody a oxidu uhličitého) a viazať ju v cukroch. Tento proces sa nazýva fotosyntéza a je podmienená prítomnosťou zeleného listového farbiva – chlorofylu, ktorý pôsobí ako katalyzátor. Na fotosyntézu nadväzujú ďalšie asimilačné reakcie, z ktorých sú najvýznamnejšie tie, pri ktorých vznikajú bielkoviny.

 

Najdôležitejšie obsahové látky liečivých rastlín a ich charakteristické účinky:

ALKALOIDY
Sú dusíkaté, zásadité, reagujúce látky, vznikajúce pri premene aminokyselín, stavebných zložiek bielkovín. Sú v rastlinnej ríši značne rozšírené a často majú veľmi silné fyziologické účinky. Patria medzi ne vôbec najsilnejšie rastlinné jedy (ópiové alkaloidy, atropín, nikotín a i.) a mnohé z nich sú v dnešnom lekárstve nenahraditeľné. Používanie alkaloidných drog v ľudovom liečiteľstve je nezodpovedné a môže namiesto uzdravenia dôjsť k trvalému poškodeniu zdravia.

GLYKOSIDY
Sú značne rozšírené a farmaceuticky významné esterové deriváty cukrov, pôsobiace predovšetkým svojou necukrovou zložkou. Obsah glykosidu je značne závislý na správnej dobe zberu a vhodnom spôsobe sušenia. Podľa povahy necukrovej zložky sa delí na niekoľko typov. Najdôležitejšie z nich sú glykosidy, veľmi účinné a dnes používané iba vo forme priemyselne vyrábaných liečiv. Rastliny, ktoré túto zložku obsahujú (náprstníky, konvalinka, oleander), sú prudko jedovaté. Veľmi významné sú aj fenolické glykosidy ako napríklad brusnice, ktoré sa používajú k dezinfekcii močových ciest, pri zápalových ochoreniach. Antrachinové glykosidy majú zas laxatívny účinok (krušina).

SILICE
Tvoria najcharakterickejšie obsahové látky rastlín. Sú to spravidla veľmi bohaté zmesi najrôznejších látok. Siličné rastliny majú mnohostranné využitie, obvykle bez nepriaznivých vedľajších účinkov, a preto sú v ľudovom liečiteľstve veľmi obľúbené a najviac využívané. Zvyšujú tvorbu žalúdočných štiav, čím podporujú chuť k jedlu. Majú žlčopudný účinok, bojujú s pocitom nafúknutého bruška, ukľudňujú kŕče a dezinfikujú tráviaci trakt. Veľmi často sa používajú ako korenie (kmín, fenikel, tymian, mäta, aníz, zázvor a i.). Podporujú funkciu obličiek, čím sa zvyšuje tvorba moču a dezinfikujú sa močové cesty. K tomuto účelu sa najčastejšie používajú plody Jalovca alebo koreň petržlenu. Silice tiež dokážu dezinfikovať dýchacie cesty, zvyšujú tvorbu hlienu a uľahčujú tak vykašliavanie. Pozitívne ovplyvňujú liečbu reumatických chorôb (rozmarín).

TRIESLOVINY
Sú to fenolytické látky, rozpustné vo vode a zrážajúce bielkoviny, alkaloidy a ťažké kovy. Majú antibakteriálne účinky, preto znižujú dráždivosť a bolestivosť pri zápaloch. Pomáhajú zastaviť drobné krvácanie a urýchľujú obnovovací proces poškodeného tkaniva. Používajú sa pri nadmernom potení, pri zápaloch ústnej dutiny, popáleninách a pod. Vnútorne sa používajú zväčša pri hnačkách, otravách alkaloidmi a ťažkými kovmi. Sú najdôležitejšími látkami dubu, borovice, ostružníku, repíku a i.

HORČINY
Sú chemicky nejedovaté látky horkej chuti, ktoré dráždia chuťové bunky a povzbudzujú činnosť tráviaceho systému a žliaz s vnútorným vylučovaním. K liečebným účelom sa používa v čajoch, tinktúrach, extraktoch alebo v medicinálnych vínach. Sú pravidelnou zložkou aperitívov a likérov.

FYTONCIDY
Majú antibiotické účinky na baktérie, víry aj plesne. Často sú označované ako rastlinné antibiotiká. Oddávna sa využívajú v ľudovom liečiteľstve (cesnak, repík, ľubovník).

 

Používanie liečivých rastlín bolo založené na skúsenostiach a tradíciách. Dnes je rozhodujúci iba obsah účinných látok. Na využitie liečivých rastlín k priemyselnej výrobe liečiv sa podieľa celá rada špecialistov najrôznejších odborov. Vybrané rastliny je nutné najprv bezpečne určiť, izolovať látky, ktoré obsahujú a chemicky ich definovať. S účinnými látkami sa potom prevádzajú biologické a farmakologické skúšky, zisťuje sa ich presná chemická štruktúra so zámerom nahradiť účinnú prírodnú látku látkou syntetickou, umelo chemicky vytvorenou. Ak sú výsledky všetkých zložiek priaznivé, začne sa s priemyselnou výrobou syntetickej látky. Aj cez všetky úspechy chémie nestrácajú liečivé rastliny ani v súčasnosti na význame, iba sa zmenili spôsoby ich využitia.

 

Viac o bylinkách, ktoré podporujú detoxikáciu organizmu sa dočítate v 30 dňovom programe JOGATOX.

JOGATOX, 30 dňový program

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *