Blog, Joga, Zdravie

Pohyb ako forma sebaliečenia

Pohyb rozhoduje o zdraví, chorobe, emóciách, psychike, o celkovom zdravotnom stave a optimizme v našom živote. Náuka o pohybe – KINEZIOLÓGIA, v sebe zahŕňa rôzne formy jeho prejavu od narodenia až do smrti a môže podporiť najrôznejšie situácie v našom živote. Nemusí sa preto stať ani životnou úlohou, ani doživotnou formou liečenia. Môže sa ale stať každodenným hygienickým opatrením, aby telo malo dostatok energie na všetko, čo nás počas celého dňa stretne.

Pohyb je základom pre všetko, čo chceme v živote robiť. Podporuje všetky činnosti, či už sa chceme učiť bez stresu, či usilujeme o ľahší pracovný deň, či si chceme užiť aktivity vo voľnom čase…Autonomný zmysel pre pohyb sa dá zrovnať s naším sebaliečebným reflexom. Je jedno ako žijeme, čo si myslíme a čo robíme nášmu telu, ono z toho vždy urobí to najlepšie. Naše telo chce prežiť a je jedno, či MY chceme alebo nie. Musíme pochopiť, že telo je samo sebe vyrovnávajúci autonómny systém k prežitiu.

Máme vrodený autonómny pohybový reflex, ktorý je riadený predovšetkým dýchaním. Hýbať sa znamená dýchať, nehýbať sa znamená nedýchať. Pohybový reflex funguje autonómne. Keď spíme, udržujú sa všetky dôležité funkcie jednotlivých orgánov. Nemusíme sa starať o tep, krvný obeh, dýchanie…Keby to tak nebolo, stál by nás jediný nevedomý okamih život.

Čím viac teda aktivujeme pohybový reflex tela, tým lepšie môže naše telo zásobovať organizmus a udržiavať funkcie všetkých orgánov. Čím menej sa hýbeme, tým ochabnutejšie je telo vo svojich funkciách a my žijeme iba z podstaty. Ako dlho to môžeme takto robiť, bez toho aby sme za to museli zaplatiť?

Sebaliečebný reflex

Náš vrodený pohybový reflex je z istého hľadiska skoro totožný so sebaliečebným reflexom. Neustále sa snaží udržať nás pri živote. Keď posilňujeme autonómny pohybový reflex odpovedajúcimi cvikmi, podporujeme zároveň sebaliečebý reflex, čiže snahu tela udržiavať sa neustále v rovnováhe.

Telesné zdravotné problémy, aj cez výsledky modernej medicíny, nie sú liečiteľné. Veda hovorí o funkčných poruchách, psychosomatickom syndróme a vegetatívnej distónii. Tým sú vysvetlené všetky nerovnovážne stavy, pri ktorých moderná veda nevie zasiahnuť. Všetky ale majú spoločnú jednu vec a to je nerovnováha pohybového reflexu tela. Vznikajú aj v dôsledku psychických problémov a emocionálnej záťaže, ktorá vedie aj o niekoľko rokov neskôr k vzniku ochorenia.

Každodenné cvičenie energeticky správnym spôsobom nám do života prinesie dobré zdravie, jasné myšlienky a tvorivosť. Ak podporujeme telo v jeho zmysle pre pohyb, podporujeme tým aj sebaliečebný reflex. Prirodzeným sebaliečebným reflexom sa telo pokúša prežiť za každých okolností. Je jedno čo robíme, čo sa nám stane, telo je naprogramované na prežitie a to dokonca „proti našej vôli “ !

Cieľom je získať vyšší potenciál energie, aby sme ľahšie zvládali stresové situácie a boli schopní konfrontácie. Iba tak môžeme svoj život formovať. Ak máme málo energie, nie sme ochotní meniť veci. Ak máme energie ešte menej, sťažujeme sa na svoju situáciu.

V našom živote sú veci, ktoré proste robíme denne. Spíme, vstávame, jeme, umývame sa, obliekame a podobne. Nedá sa to obísť. Môžeme síce jednotlivé činnosti odsunúť, ale nakoniec ich predsa len musíme urobiť. Rovnako tak by sa mala stať tzv. pohybová hygiena pevnou súčasťou nášho života. Denne musíme spolupracovať so svojimi zmyslami pre pohyb, aby sme zachovali funkciu všetkých telesných systémov. Aj cvičenie môžeme odložiť, ale ak klesne úroveň dobrého zdravotného stavu, dostaneme sa do bodu, kedy by sme opäť radi a dobrovoľne cvičili. Preto radšej cvičme denne.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *