Blog, Zdravie

Osem prirodzených prostriedkov pre starostlivosť o telo aj myseľ

 

V celom vesmíre nie je známa štruktúra, ktorá by bola taká zložitá, dokonalá a zároveň krásna ako zdravé ľudské telo. Aby sme sa z neho mohli tešiť po celý život, je potrebné sa oň vedieť postarať tak, aby sa celý organizmus zachoval v zdravom a funkčnom stave čo najdlhšie. Týchto osem jednoduchých prirodzených prostriedkov je dobrým štartom k docieleniu zdravšieho tela aj psychickej pohody.

 

  1. PREHĹBENÉ DÝCHANIE

Po zobudení je ideálny čas na niekoľko hlbokých nádychov a výdychov. Počas noci dýchame plytko a v dýchacích cestách sa hromadí oveľa viac sekrétu a nečistôt. Pri prehĺbenom dýchaní sa mozog okysličuje a aktivizuje. Priedušky sa čistia a celá dýchacia sústava sa pripravuje na to, že bude telu poskytovať to, čo najnevyhnutnejšie potrebuje : kyslík. Desať hlbokých nádychov a výdychov hneď po zobudení nám zároveň pripomenie potrebu čerstvého vzduchu a správneho dýchania po celý deň.

 

  1. PITIE VODY A SPRCHOVANIE

Po dychových cvičeniach je najlepšie vypiť jeden či dva poháre čistej vody. Naše telo po nočnom odpočinku potrebuje hydratáciu. Voda prečistí žalúdok a povzbudí cirkuláciu krvi v celom tele. Po zvyšok dňa by sme mali vypiť 8 – 10 pohárov vody, najmä pred jedlom a voda by sa mala dostať nielen do nášho tela, ale potrebujeme ju aj dodať telu zvonku. Sprcha čistí a zvlhčuje našu pokožku a podporuje cirkuláciu krvi. Škótske sprchy, ktoré sa zakladajú na striedaní teplej a studenej vody, sú veľmi dobré na posilnenie imunity. Zvyšujú obranyschopnosť organizmu pred nachladnutím, chrípkou a inými infekciami.

 

  1. SLNENIE

Slnenie by sme si mali dopriať každý deň aspoň na malú chvíľu. Ak sú odhalené len ruky a tvár, na dostatočnú tvorbu vitamínu D by mala stačiť polhodina v prípade, že máme svetlú pokožku. Ľudia s tmavou pokožkou potrebujú približne hodinu slnenia denne, nie však v tých najväčších horúčavách. Slnenie nielenže podporuje tvorbu vitamínu D, ktorý je dôležitý na vstrebávanie vápnika a silné kosti, ale stimuluje aj tvorbu krvi a pomáha bojovať proti depresii.

 

  1. ZDRAVÉ STRAVOVANIE

Určité chemické látky potrebuje naše telo každý deň. Nazývame ich živiny a získavame ich výlučne potravou. Mäso nie je jedlo, ktoré by sme nevyhnutne potrebovali a neodporúča sa deťom ani dospelým.

Zdravé raňajky : čerstvé ovocie, celozrnné obilniny, orechy

Zdravý obed: čerstvý zeleninový šalát, strukoviny, zemiaky, ryža, cestoviny, dusená zelenina, zeleninové omáčky

Zdravá večera: krémová polievka, zeleninová polievka

 

  1. FYZICKÁ AKTIVITA

Každý deň by sme si mali vyhradiť aspoň pol hodinu na fyzickú činnosť. Ideálne je, keď sa pri nej spotíme. Z tela sa tak uvoľnia toxíny a zároveň tým predchádzame obezite. Záhradkárčenie v okrasnej alebo zeleninovej záhrade je obľúbenou aktivitou, často sa však počas nej zbytočne preťažuje chrbát. Lepšie je zvoliť aktivitu ako je napríklad prechádzka rýchlym krokom, korčuľovanie, bicyklovanie, pilates, joga či iné cvičenie.

 

  1. SEBAOVLÁDANIE

Každý deň máme príležitosť cvičiť sa v sebaovládaní a víťaziť nad našimi chuťami. Cieľom je „vychovať si“ apetít natoľko, aby sme mali chuť na jedlá, ktoré sú dobré a zdravé. Pre niektorých to znamená odolať vábeniu tabaku, povedať nie alkoholickým nápojom, iní zas musia odolať jedeniu medzi hlavnými jedlami, prejedaniu sa, nadmernej konzumácii cukru v podobe rôznych keksov, čokolád a podobne. Ďalší musia bojovať proti tendencii k sedavému spôsobu života. Toto všetko vyžaduje sebazaprenie a uplatnenie vôle. Je potrebné si preto uvedomiť, že zdravie závisí od každodenných návykov. Vážne následky nesprávnych návykov nevyriešia lieky ani operácie.

 

  1. NÁDEJ

Všetky ľudské bytosti potrebujú nádej, aby si zachovali celkové zdravie. Veriaci majú každodenné privilégium opierať svoju nádej o modlitbu. Čas vyhradený na modlitbu či meditáciu prispieva k harmónii a celkovému zdraviu.

 

  1. ODPOČINOK

Človek potrebuje 6 – 8 hodín odpočinku denne a aspoň jeden deň voľna týždenne. Dobrý spánok je možný len na pohodlnej posteli, v dobre vetranej miestnosti, po ľahkej večeri a ideálne aj vedľa milujúcej polovičky. Ako vraví staré príslovie: Dobrý spánok je najlepšia výživa.

 

Ľudské bytosti svoje telá nielen majú, ale nimi najmä sú. Zdravie a pohoda v mnohom závisí od poznania ľudského tela a schopnosti starať sa oň.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *