Blog, Zdravie

Máte nadbytok cholesterolu? Mám rady, ako ho znížiť!

Určite viete, že cholesterol pomáha (HDL), aj škodí (LDL). Udržiavaný v norme je nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Jeho nadbytok je príčinou veľkého množstva ochorení súčasnej populácie.  Ukladá sa v organizme v podobe tukových usadenín v cievach.

Cholesterol je konštantnou súčasťou a produktom metabolizmu ľudských aj zvieracích organizmov. Nachádza sa v pečeni, mozgu, krvi, tukových a nervových tkanivách, mäse a obzvlášť veľké množstvo je vo vaječných žĺtkoch.

V medicíne sa uvádzajú hodnoty koncentrácie cholesterolu v krvi v hodnotách 250 mg/100ml, ktorú by sme nemali prekročiť. Za optimálnu hodnotu sa považuje 150 – 180 mg/100 ml. Ak hladina cholesterolu v krvnej plazme prekročí danú normu, začne sa rozvíjať proces kôrnatenia, hlavne väčších srdcových tepien, čo vedie k vážnym ochoreniam krvného obehu.

Dá sa tomu predísť dodržiavaním pravidiel racionálnej výživy. Je potrebné vedieť, že 2/3 cholesterolu, ktorý organizmus potrebuje, si vytvára sám a zvyšok získava potravou. Keď prijmeme nadmerné množstvo nasýtených živočíšnych tukov, obsahujúcich cholesterol, zbrzdí sa aktivita bielkovinových receptorov pečene. Pečeň tak stratí svoju schopnosť odoberať nadbytok cholesterolu.

Ako sa teda stravovať, aby sme sa ochránili pred hrozbami, ktoré so sebou nesie nadbytok cholesterolu?

10 ANTICHOLESTEROLOVÝCH RAD

 1. Jeme čo najviac starostlivo umytej zeleniny a ovocia, najmä bobuľovité a s nízkym obsahom cukru
 2. Jeme menej nasýtených tukov (maslo a iné)
 3. Vyhýbame sa tučným mäsám, syrom, omáčkam
 4. Používame rastlinné oleje, najlepšie slnečnicový alebo sójový
 5. Škroby a bielkoviny jeme osobitne. V opačnom prípade leží jedlo dlho v žalúdku
 6. Jeme všetko čerstvé, prípadne z mrazničky
 7. Zaradíme do jedálnička cesnak, ktorý znižuje hladinu cholesterolu
 8. Aby sme zabránili nadbytku cholesterolu, budeme jesť ľanové semienka. Obsahuje najviac lecitínu, ktorý rozpúšťa cholesterol.
 9. Vyhýbame sa cukru a sladkostiam v rôznej podobe
 10. Nevyprážame na spálenom oleji. Ten obsahuje jedovatú a rakovinotvornú látku akrolein.

 

3 TYPY NA PRÍRODNU LIEČBU ČI PREVENCIU

Je niekoľko domácich receptov, ako znížiť hladinu cholesterolu a predísť tak prípadným nepríjemnostiam.

 1. Šťava z čerstvej kapusty – zelené listy vkladáme po kúskach do odšťavovača. Šťavu, ktorá nám vznikne, pijeme čerstvú.
 2. 2 lyžičky jablčného octu s prevarenou vodou osladenou medom pijeme 2 krát denne.
 3. Čaj z byliniek – kvet hlohu obyčajného, plod jarabiny, vňať rebríčku, kôra krušiny, vňať imela a vňať stavikrva vtáčieho. Lyžica tejto zmesi prináleží jednému poháru vody. Krátko povaríme a pijeme dvakrát denne, najlepšie nalačno a po menších dávkach.

Rada na záver:

Vitamín C normalizuje metabolizmus cholesterolu. Znižuje ho, ak je vysoký a zvyšuje ho , ak je nízky. Na vylučovanie cholesterolu do obehového systému má stimulujúci vplyv stres, nikotín, káva a tiež konzumácia výdatných jedál vo veľkých časových odstupoch. Nezabúdajte, že je tiež potrebný pohyb, či už aktívny šport, alebo dlhšia prechádzka, je to na vás. Zvoľte si aktivitu, ktorá vás baví, z ktorej máte radosť.  Na rozdiel od dedičných ochorení, týmto vieme zabrániť. Spravme preto niečo pre svoje telo a začnime žiť zdravo.

Namaste.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *