Detoxikácia znamená očistenie sa od škodlivých látok, ktoré sa dostávajú do nášho tela najčastejšie potravou alebo vzduchom. Je mnoho prípravkov, ktoré sľubujú detoxikáciu organizmu za 7 dní, 10 dní a podobne. Na pultoch v lekárňach nájdete prípravky na odvodnenie, prečistenie pečene, podporu imunity, dobrý spánok či prípravky proti akné. Tieto prípravky možno zaberú, ale iba na krátky čas a v konečnom dôsledku vám prinesú radu nepríjemných vedľajších účinkov.

To, čo potrebujete zmeniť, je celkový životný štýl. Dietológia, zdravotná gymnastika a duševné cvičenie boli základnými piliermi vtedajšej medicíny. 

Dnes sa farmaceutický priemysel obohacuje prostredníctvom manipulácie. V reklamách bežia zľavy na tabletky, lekárne sú doslova na každom rohu a ľudia si idú pre tabletky vždy, keď ich niečo bolí, keď majú iba najmenšie podozrenie plytkého ochorenia.

Pritom všetko, čo potrebujeme, nám dokáže poskytnúť príroda. Jednoduchá strava, dostatočný pohyb, správne dýchanie a psychická pohoda nám dokáže zaručiť spokojný a plnohodnotný život.

Náš organizmus je tvorený piatimi okruhmi. Každý okruh je tvorený dvojicou orgánov, z ktorých jeden je vždy hlavný, teda životne dôležitý. Konkrétne ide o orgány : obličky, pankreas, pľúca, srdce a pečeň. K ním sa radia orgány, ktoré obvykle slúžia k vylučovaniu produktov vznikajúcich v hlavných orgánoch. Sú to: močový mechúr, žalúdok, hrubé črevo, tenké črevo, žlčník. Veľmi schematicky si môžeme situáciu predstaviť nasledovne. Organizmus, ak chce existovať, musí predovšetkým chrániť nevyhnutné orgány. Ak vznikne patologická situácia, ktorá vedie k zmene vnútorného prostredia alebo k nahromadeniu nežiadúcich látok, je výhodnejšie, ak porucha postihne dutý orgán, teda druhý z dvojice. To sa skutočne väčšinou deje. Častejšie ochorie žlčník ako pečeň, močový mechúr ako obličky, žalúdok ako pankreas a podobne.

Ak si však chceme uchovať orgány v dobrom funkčnom stave, musíme im dopriať prospešné látky a nie také, ktoré ich viac zaťažujú. Ak si dokážeme prinavrátiť rovnováhu, zoceliť organizmus, podporiť funkčnosť hlavných orgánov, vyhneme sa tak aj ochoreniam dutých orgánov, ktoré sú dnes veľmi časté a opakujúce sa.

30 dňový program JOGATOX nie je detoxikácia, ktorú docielite po 30 dňoch. Cieľom tohto programu je naučiť sa správať k svojmu telu tak, aby sa vám odvďačilo zdravím. Je to len štartovný mostík, od ktorého sa dokážete odraziť a bude vám nápomocný aj počas ďalších dní. Poďme si ho podrobne popísať.

PRVÝ TÝŽDEŇ – PEČEŇ

Tento čas je venovaný detoxikácii pečene. Zdravá detoxikácia a správne fungovanie pečene je základom pre dobré trávenie, správny metabolizmus a funkciu štítnej žľazy. Pečeň je najväčší vnútorný ľudský orgán. Je uložená prevažne pod pravou klenbou bránice, v hornej časti brucha. Je to najväčšia žľaza v organizme. Má veľa úloh, najmä pri látkovej premene. Oprávnene je pokladaná za chemické laboratórium ľudského tela.

Všetky tri základné druhy živín – cukry, bielkoviny a tuky – sa po rozložení v tráviacom ústrojenstve dostávajú krvou do pečene, kde sa ďalej spracúvajú. Pečeň zneškodňuje jedovaté látky, vylučuje žlč, vytvára veľa enzýmov, ktoré sú potrebné pri chemických pochodoch v tkanivách. Podieľa sa na látkovej premene stravy na vitamíny, hormóny, elektrolyty a ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné pre život. Dôležitú úlohu zohráva aj pri zrážaní krvi.

Poruchy, či nedostatočnú činnosť pečene signalizujú bolesti. Medzi ďalšie príznaky patrí trvalá únavapodráždenosť (väčšinou je spôsobená ľahko zníženou očistnou funkciou pečene, čo laboratórne vyšetrenie rýchlo ukáže) a nespavosť (hlavne v noci, prebúdzanie o 2 hodine rannej). Tú často spôsobuje výdatnázvlášť mäsitá večerazjedená medzi siedmou  deviatou večernou hodinou, ktorá aktivuje o šesť hodín pečeň, aby táto rozložila jedovaté splodiny metabolizmu. Pečeň to ale v spánku (pri spomalenom krvnom obehu) nedokáže, a človek sa prebudí.

Ako sa prejavujú problémy s pečeňou navonok?

 • nafukovaním, bolesťami brucha, problémami pri vyprázdňovaní,
 • tlakom v pravom podrebrí (oblasť patrí pečeni aj žlčníku),
 • celkovým stuhnutím (najmä trapézových a krčných svalov),
 • skracovaním šliach,
 • opakovanými kŕčmi v oblasti brušnej steny,
 • bolesťami kolien, bedrových kĺbov a palcov na nohách,
 • problémami s vonkajšími pohlavnými orgánmi (vyrážkami, svrbením, pošvovými výtokmi   u žien a bolesťami semenníkov u mužov).

Ďalšími signálmi sú štiepené, lámavé a vrúbkované nechty, či zhoršené videnie(precitlivenosť, pálenie, slzenie, únava zraku, zápaly spojiviek). Ukazovateľom stavu pečene je tiež jazyk ­– jeho postranné časti, napr. viditeľné odtlačky zubov, svedčia o ľahko zníženej funkcii pečene.

U žien pečeň ovplyvňuje dĺžku a intenzitu menštruačného krvácania, pravidelnosť (či nepravidelnosť) menštruačného cyklu, a užívanie hormonálnych prípravkov (hlavne antikoncepcia) tento náš najväčší orgán tiež veľmi vyčerpáva.

Čo všetko pečeni škodí?

Najviac ju zaťažuje nevhodná strava, najmä živočíšna (vo väčšej miere ako rastlinná). Tuky zaťažujú pečeň rovnako ako živočíšne bielkoviny, ale ani rastlinné margaríny nie sú ideálne. Pečeň oslabujú aj toxíny (predovšetkým v živočíšnej strave), farbivá, stabilizátory, arómy, emulgátory, leštidlá, konzervanty (,tzv. „éčka“). Poškodenie alkoholom je jednou z najčastejších príčin ochorenia pečene. Alkohol metabolizuje v pečeni, pričom malé množstvo nezmeneného alkoholu sa vylučuje obličkami, pľúcami a kožou. Množstvo skonzumovaného alkoholu s rozvojom pečeňového ochorenia väčšinou úzko súvisí. Tolerancia alkoholu je nižšia u žien.

Pečeň a psychika

Obrovskou záťažou pre pečeň je stres a hnev. Chorá pečeň sa prejaví netrpezlivosťou, netoleranciou, až agresivitou človeka, ale tiež nespavosťou, plačlivosťou či depresiou. Človek s nezaťaženou pečeňou je spravidla trpezlivý, kľudný, optimistický, a má usporiadané myšlienky.

S pečeňou je úzko spätý žlčník, ktorý sa pomocou riedkeho väziva pripája na spodnú plochu pečene. Ide o dutý orgán hruškovitého tvaru, podobný vaku, ktorý sa nachádza pod pravým pečeňovým lalokom. Je približne  12 centimetrov dlhý, 4  5 centimetrov široký, a má obsah zhruba 50  80 ml.

Pečeňový vývod sa po krátkom priebehu spája s vývodom žlčníka, čím spoločne vytvárajú žlčovod. Žlčovod svojimi pohybmi nasáva žlč, a vstrekuje ju do dvanástnika. Žlč je šťava zlatožltej farby, ktorá sa tvorí v pečeni. Denne jej vzniká 250 – 1000 ml, pričom časť sa spotrebuje pri práve prebiehajúcom trávení ­(zvyšok sa uloží v žlčníku, do zásoby).

Babylončania z pečene veštili budúcnosť a Aziati prikladali pečeni neobyčajnú dôležitosť. Považovali ho za orgán zodpovedný za duševnú a nervovú činnosť. Dobre pracujúca pečeň bola dôkazom vytrvalosti a odvahy. Ako si ju udržať v kondícii?

V programe sa počas prvého týždňa dozviete:

Prvý deň sa dočítate zaujímavé informácie o tom, prečo je potrebné detoxikovať pečeň a ako si ju následne udržať v kondícii. Naučíte sa cvičiť tzv. „pozdrav Slnku“. ktorý prispieva k fungovaniu pečene, aj iných orgánov, naštartuje metabolizmus, natiahne chrbát aj končatiny a zabezpečí príval energie. Cvičenie je znázornené fotkami. Súčasťou prvého dňa je aj smoothie recept, ktorý znásobí pozitívny účinok cvičenia. Suroviny, ich popis a fotografia sú samozrejmosťou. V prvom dni sa taktiež zoznámite s jednou zo základných asán (pozícii z jogy), kde nájdete detailne vysvetlenie prevedenia asány, jej účinky na telo aj na psychiku. Taktiež je znázornená na fotografii.

Druhý deň sa budeme zaoberať bazálnym metabolizmom. Jednoduché rovnice na vypočítanie vašich hodnôt sú súčasťou, no tak isto aj vysvetlenie, prečo tieto „tabuľkové čísla“ nie sú vždy podstatné. Počas druhého dňa si uvaríme chutný kurkumový vývar. Základ tohto vývaru je jednoduchý a môžete si ho ľubovoľne nakombinovať. Dočítate sa zaujímavé fakty o kurkume a jej účinku na ľudský organizmus. Taktiež sa v druhom dni detailne zoznámite s ďalšou asánou.

Tretí deň sa zoznámite s bylinkami podporujúce činnosť pečene. Popis byliniek je doplnený obrázkom. Taktiež na vás čaká ďalšia asána.

Štvrtý deň zoznámite so žlčníkom, ktorý úzko súvisí s pečeňou. Dozviete sa, ako jednoducho zistíte, či máte žlčníkové kamene, ale tak isto aj niečo o chirurgickom odstránení žlčníka. Čaká vás aj skvelý recept na krémovú polievku alebo omáčku k čomukoľvek zo sladkých zemiakov a tak isto ďalšia asána s fotkou a detailným popisom.

Piaty deň si pripomenieme dôležitosť vitamínov a hlavne tých, ktoré potrebuje pečeň. Dozviete sa, ako ich dodať telu v dostatočnej miere z potravy. Uvaríme si Quinou so šampiňónovou omáčkou a naučíme sa podstatu ďalšej asány.

Šiesty deň je vyhradený druhom zeleniny, ktoré tak isto podporujú správne fungovanie pečene, a teda by sme ich mali zaradiť do jedálnička. Uvaríme si cestoviny nazeleno a precvičíme ďalšiu z jogových pozícii.

Siedmy deň si prečítate o zle fungujúcej pečeni a o príčinách jej poškodenia, ktorým sa v budúcnosti máte vyvarovať. Čaká na vás ďalší skvelý recept a pozícia z jogy, ktorá vás dokonale uvoľní.


DRUHÝ TÝŽDEŇ – OBLIČKY

Všetko so všetkým súvisí, aj obličky so zvyškom tela. Bez funkčných obličiek by nám krv zahltili odpadové látky, začali by sme opúchať pre nedostatočné odvodňovanie, bolela by nás hlava i kosti a skončili by sme v kóme…Obličky majú tri funkcie – vylučovaciu, regulačnú a hormonálnu. Filtrujú a odstraňujú z tela nepotrebné látky, ktoré vznikajú pri látkovej premene, napríklad kreatinín, kyselinu močovú, močovinu, aj látky, ktoré sa v organizme prirodzene nevyskytujú, najmä liečivá. Regulujú množstvo vody a minerálov v tele, napríklad sodíka, draslíka, chloridov, vápnika, magnézia či fosfátov. V obličkách sa tvoria hormóny renín a angiotenzín, ktoré sa podieľajú na regulácii krvného tlaku, ďalej hormón erytropoetín, ktorý riadi tvorbu červených krviniek, aj aktívna forma vitamínu D, čiže hormón kalcitriol, ktorý pomáha udržiavať hladinu vápnika v krvi a metabolizmus kostí.

Okrem vysokého tlaku a srdcovo-cievnych ochorení ničia obličky aj ďalšie ochorenia. Najčastejšími príčinami chronického ochorenia obličiek sú dlhoročná cukrovka, zápalové ochorenia obličiek, chronické zápaly močových ciest, vrodené ochorenia obličiek, nadmerné užívanie liekov proti bolesti a ďalšie. Dlho nemusíte ani len tušiť, že vaše obličky sa pomaličky porúčajú.

Zákernosťou väčšiny obličkových chorôb je to, že nebolia. Bez prehliadky u lekára nemusíte prísť na to, že máte zdravotný problém. S chorými obličkami dokážete fungovať aj celé roky. Skorým zachytením a nasledujúcou zmenou životného štýlu pod lekárskou kontrolou je možné ochorenie výrazne spomaliť. V dôsledku chronického ochorenia obličiek máme vyššie riziko zlomenín, oslabenú imunitu, bolesti kĺbov pre dnu, zvýšenú hladinu triglyceridov a LDL cholesterolu v krvi, poruchy srdcového rytmu, ktoré môžu viesť až k zastaveniu srdca, málokrvnosť a množstvo ďalších zdravotných problémov.

V programe sa počas druhého týždňa dozviete:

Hneď v úvode sa dozviete zaujímavosti o fyziologickom fungovaní obličiek. Na dvojstránke nájdete fotograficky znázornenú novú zostavu asán.

Prvý deň sa dozviete základné informácie o tom, čo škodí a čo prosieva obličkám. Na základe toho prehodnotíte, čoho sa vo svojom živote vzdáte, čo obmedzíte a naopak, čo nové zaradíte do svojho jedálnička. Čaká na vás aj ďalší skvelý smoothie recept, ktorý podporí funkciu obličiek. Asána, ktorú si podrobne rozoberieme, má názov Bojovník II.

Druhý deň si prečítate o zlom fungovaní obličiek, ako sa prejavujú poruchy obličiek a napríklad aj o vzniku obličkových kameňov. Recept, ktorý na vás čaká, je jedným z obľúbených. Plnená paprika, ibaže na zdravší spôsob. Tajnou ingredienciou receptu je kôpor, ktorý obsahuje veľké množstvo vitamínu C a A, vápnik a fosfor. Táto bylinka sa používala už v minulosti pri ochoreniach obličiek. Ani tento deň vás neminie podrobný popis novej asány s fotografickým znázornením.

Tretí deň je venovaný bylinkám. Zoznam bylín aj s popisom a obrázkom vás určite zaujmú. Mnohé z nich používate v kuchyni a možno ani neviete, aký blahodarný účinok majú na váš organizmus. Ďalšou pozíciu z jógy, je asána, ktorá stimuluje bránicu a srdce, posilňuje imunitný systém a pomáha zmierniť bolesti chrbta s kĺbov.

Štvrtý deň si podrobnejšie popíšeme vznik obličkových kameňov, keďže toto ochorenie je dnes časté, naučíme sa, ako sa mu vyvarovať. Z receptov to tento deň budú zeleninové nudle so šampiňónovým krémom a z asán pozícia bočnej dosky, ktorá spevní vaše telo, vytrénuje rovnováhu a vytrvalosť.

Piaty deň. Isto ste počuli o tom, že soľ škodí obličkám. No používať málo soli je pre obličky taktiež nevhodné. Akú soľ používať, kedy soliť alebo kedy soľ radšej nahradiť bylinkami sa dozviete počas piateho dňa. Upečieme si chutné mozzarelové koláčiky a naučíme sa záklonovú pozíciu z jógy, ktorá otvorí váš hrudník a dodá vám energiu.

Šiesty deň má názov korením k zdraviu. Korením sa v tomto prípade nerozumie čierne korenie, ale koreniny – dochucovadlá v podobe bylín. Mnohé z nich používame denne ako napríklad bazalka, rozmarín, tymian a podobne. Naučme sa ich správne kombinovať a zaradiť k jedlám tak, aby boli čo najviac prospešné pre náš organizmus. Šiesty deň si upečieme chutné zeleninové Lasagne, ktorého hlavnou súčasťou bude baklažán. Čaká vás aj fotograficky znázornená a popísaná ďalšia pozícia z jogy.

Siedmy deň je venovaný vode, ktorá má pre správne fungovanie obličiek hlavnú rolu. A nie len pre obličky ale pre celý organizmus. Uvaríme si chutnú polievku so zeleninovými rezancami, ktorá vám dodá potrebné vitamíny a minerály a zasýti na dlhšiu dobu. Jogová pozícia v poslednom dni druhého týždňa sa nazýva pozícia krokodíla. Vďaka nej si uvoľníte bedrové kĺby a natiahnete driekovú chrbticu.


TRETÍ TÝŽDEŇ – HRUBÉ ČREVO

Hrubé črevo je trubicovitý orgán, ktorý sa nachádza v spodnej časti brušnej dutiny. Hrubé črevo je pokračovaním tenkého čreva, má však od neho o niečo menšiu dĺžku, iba približne 1,5 metra. Jeho hrúbka sa v začiatočných častiach pohybuje okolo 8 centimetrov a smerom ku konečníku sa táto hrúbka zväčšuje. Hlavnou úlohou hrubého čreva je najmä vstrebávanie vody, vitamínov, soli a liekov, ktoré sa do neho dostali z tenkého čreva. V hrubom čreve sa potom nestrávené zvyšky potravy a iný obsah čreva zahusťuje pôsobením hnilobných baktérií a celý obsah sa mení na stolicu, ktorá je vylúčená análnym otvorom.

Poškodené hrubé črevo vplýva na:

 • zažívací trakt a spôsobuje nadúvanie
 • spôsobuje tiež únavu a zníženú schopnosť koncentrácie
 • zhoršenie imunitného systému
 • alergie a zápaly
 • podráždenosť, depresie
 • u mladších žien zhoršuje napríklad kvalitu pleti
 • môže byť tiež príčinou neplodnosti

Kedy detoxikovať hrubé črevo?

 • Ak trpíte zápchou – vedeli ste, že zápchou trpia prevažne ženy? A že dlhodobá zápcha môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ktoré môžu vyústiť až do nádorových ochorení? Predstavte si, ako potrava, ktorú ste skonzumovali napríklad pred troma dňami stále vo vás hnije a vstrebáva sa do organizmu… No môže to byť na úžitok? Samozrejme, že nie. A užívanie laxatív tiež nie je najlepším dlhodobým riešením. V nasledujúcich riadkoch vám poskytneme rady, ako sa tohto problému zbaviť.
 • Prípadne ak vás trápia hnačky
 • Plynatosť, kŕče, bolesti brucha
 • Pocit plného brucha
 • Bolesti hlavy bez zjavných príčiny
 • Zapáchajúca stolica
 • Nadváha
 • Nepríjemný pach z úst, problémová pleť, akné
 • Hemoroidy
 • Alergie na niektoré potraviny
 • Časté prechladnutia
 • Bolesti v oblasti krížov
 • Bolesť žlčníka alebo pečene
 • Alebo jednoducho detoxikácia hrubého čreva ako prevencia

Zmena stravovacieho režimu je nenásilná a najúčinnejšia forma očisty hrubého čreva. V stravovaní by ste určite mali vynechať živočíšne bielkoviny ako sú mäso a mliečne výrobky, tiež výrobky z bielej múky ako je pizza, cestoviny, pečivo, no a v neposlednom rade vynechať aj rafinovaný biely cukor. Nahradiť by sa mali stravou rastlinného pôvodu. Je však jasné, že zrejme nie každý bude mať tú vôľu vynechať všetky spomenuté potraviny. V tom prípade je vhodná alternatíva tieto potraviny aspoň obmedziť.

Čo by ste ale obmedzovať určite nemali je vláknina. Tá je alfa a omega pre zdravé a kvalitné trávenie. Vláknina čistí črevá od zvyšných usadenín, čistí ho tiež od nestrávených kúskov potravy. Nájdete ju v zelenine, ovocí, celozrnnom pečive, bylinách a riasach (napríklad v chlorelle a spiruline). Detoxikácia hrubého čreva sa ale nezaobíde bez pravidelného pohybu. Celým procesom zmeny jedálnička a pravidelným pohybom prostredníctvon jogových pozícii vás prevedie tretí týždeň programu.

V programe sa počas tretieho týždňa dozviete:

V úvode sa zoznámime s fungovaním hrubého čreva a najčastejšími problémami, ktoré trápia až 90 % populácie. Na dvojstránke opäť nájdete nové pozície z jógy, ktoré na seba nadväzujú a pozitívne ovplyvňujú celkový proces trávenia. Počas nasledujúcich dní sa naučíte stále niečo viac o jednej z pozícií.

Prvý deň sa dozviete niečo o „plnom brušku“. Je to pocit, ktorý zažil snáď každý z nás aj napriek tomu, že sa nenajedol príliš dosýta, no jeho žalúdok zareagoval nepríjemným nafúknutím sa. Ako sa tomuto pocitu a estetickému problému vyhnúť, sa dočítate hneď v úvode. Netreba hneď utekať do lekárne a nakupovať rôzne tabletky proti nafukovaniu. Nájdete tam zároveň skvelý smoothie recept, ktorý podporí funkciu hrubého čreva a naštartuje metabolizmus. Prvou novou asána je Bojovník I, ktorá posilní dolné končatiny, spevní ramená, otvorí hrudník a zlepší koncentráciu.

Druhý deň z tretieho týždňa pochopíte, že zápcha nie je normálny stav organizmu. Dočítate sa, ako sa zbaviť chronickej či akútnej zápchy a ako tomuto (dnes bežnému) problému predísť. Pripravíme chutný karfiol v pomarančovej omáčke ako prílohu a naučíme sa podstatu ďalšej asány.

Tretí deň, tak ako po minulé týždne, sa presvedčíte o zázračnej sile bylín. Opäť vám ponúkam zoznam byliniek s ich obrázkom a popisom. Čaká na vás aj trochu náročnejšia pozícia z jogy, ale verím, že to zvládnete.

Štvrtý deň je spomenuté vredové ochorenie žalúdka. Ide o jedno z veľmi častých ochorení, dokonca ním trpia ľudia už v pomerne mladom veku. Ako sa prejavuje a ako mu predísť sa dočítate v tejto kapitole. Vašej pozornosti neunikne ďalší jednoduchý recept. Ide o tradičné halušky, ibaže zdravšie. Určite vám budú chutiť. Asána bude tentokrát rovnovážna. Nájsť rovnováhu fyzického tela vám napomôže k nájdeniu rovnováhy vo vašom osobnom živote.

Piaty deň si povieme niečo o dôležitosti zeleniny. Veľa ľudí ju z jedálnička vynecháva, pritom by mala tvoriť základ našej stravy. Aká zelenina čistí hrbé črevo a aká ho regeneruje sa dočítate v týchto riadkoch. Recept bude tak isto zeleninový. Ak sa vám zeleninové šaláty zdajú nudné, tento vás presvedčí o opaku. Ďalšou asánou si uvoľníte bočné partie tela a stimulujete brušné orgány.

Šiesty deň je venovaný surovine, ktorá už od nepamäti liečila našich predkov. Jej liečivá sila je dnes už menej známa, preto je potrebné si to pripomenúť. Možno budete prekvapený, o čo konkrétne ide a aké všestranné využitie má. Na obed si môžete pripraviť chutnú čili omáčku s ryžou a tofu rezancami, prípadne môžete tofu nahradiť niečím, čo vám viac chutí či vyhovuje zo zdravotného hľadiska. Vďaka ďalšej asáne si natiahnete chrbát a naučíte sa rovnému sedu a postoju.

Siedmy deň je venovaný radám, ako predchádzať ochoreniam, aby ste ich nemuseli liečiť. Určite mi dáte za pravdu, že je lepšia prevencia, ako liečba. Pritom stačí zmena jedálnička a aspoň 30 minút pohybu denne. Neplatí to samozrejme pri všetkých ochoreniach. Posledný deň z tohto týždňa si pochutnáte na vynikajúcej pizzy. Špeciálne cesto si jednoducho pripravíte a ostatné ingrediencie môžete rôzne kombinovať. Poslednou asánou bude opäť niečo náročnejšie. Verím, že to bude pre vás tak trochu aj výzva a budete sa snažiť dosiahnuť čo najlepšie výsledky.


ŠTVRTÝ TÝŽDEŇ – IMUNITA

Pojem imunita vyjadruje schopnosť organizmu reagovať na antigén imunitnou odpoveďou, ktorej výsledkom je jeho likvidácia. Antigény sú teda cudzorodé látky schopné navodiť v organizme imunitnú odpoveď. Imunitný systém tvoria orgány, tkanivá, bunky a molekuly, ktoré zabezpečujú ochranu organizmu.

Tkanivá a orgány patriace k imunitnému systému

Koža zabezpečuje prvú obrannú líniu, pretože tvorí prirodzenú anatomickú bariéru. Nachádzajú sa tu lymfocyty a Langerhansove bunky. Imunitný systém je z morfologického hľadiska difúzny orgán vážiaci asi 1 kg. Bunky imunitného systému cirkulujú v krvi a lymfe (miazge) alebo sa nachádzajú v organizovaných tkanivách a orgánoch. Tieto delíme na primárne lymfatické orgány, kde lymfocyty vznikajú a dozrievajú (kostná dreň a detská žľaza, Fabriciova burza) a sekundárne lymfatické orgány, kde bunky prichádzajú do kontaktu s antigénom (slezina, lymfatické uzliny, Peyerove plaky v tenkom čreve, slepé črevo).

Oslabená imunita sa prejavuje únavou, ospalosťou, neustálym pocitom, že na mňa niečo lezie, často sa opakujúcimi ochoreniami, zimnicou, nechutenstvom, následne sa môže objaviť aj zlé hojenie rán, ekzém či kvasinkové infekcie. Správna funkcia imunitného systému je pre náš organizmus nevyhnutná. Je preto dobré vedieť, ktoré faktory môžu našu imunitu oslabovať. A pokiaľ možno sa im tak vyhnúť.

O svoje telo sa môžeme celoročne starať tak, že ho vopred na útoky toxínov a bacilov dostatočne pripravíme. Možno vám to bude znieť ako klišé, ale stačí len upraviť životný štýl, obrátiť sa s predstihom k prírode, dodať telu vitamíny, posilniť obranyschopnosť organizmu, cvičiť nielen telo, ale aj myseľ v lepšom zvládaní stresu, dopriať si dostatok odpočinku. Medzi tradičné tipy, ako posilňovať obranyschopnosť patrí pravidelný pohyb, zdravé a vyvážené stravovanie, nutná dávka vitamínov hlavne z ovocia, zeleniny, dobrý spánok a oplatí sa nevynechávať ani pitný režim. K tomu je ešte vhodné pridať pravidelné otužovanie. Pre organizmus nie sú dobré prechody s veľkými teplotnými rozdielmi, takže pozor na klimatizáciu. A nakoniec pomáha (a možno aj z tej najväčšej časti) aj dobrá nálada.

V programe sa počas štvrtého týždňa dozviete:

V úvode si prečítate základné informácie o imunitnom systéme a zoznámite sa s novou lekciou jogy.

Prvý deň na vás čakajú predsavzatia do ďalších dní, ktoré by bolo dobré mať vždy poruke. Napríklad si ich môžete nalepiť na chladničku. Tieto predsavzatia, alebo odporúčania, vám pomôžu k detoxikácii, posilnia imunitu, naštartujú metabolizmus a nezaťažia váš organizmus. Pozitívnym výsledkom bude aj strata prebytočného podkožného tuku. Smoothie recept na posilnenie imunity je plný vitamínov a chuti. Nová asána vám príjemne natiahne celý chrbát a zadnú stranu dolných končatín. Posilní brušné svalstvo a podporí koncentráciu.

Druhý deň sa naučíme metodicky otužovať. Hlavne v dňoch, kedy je kolísavé počasie, sa dá veľmi rýchlo nachladiť. Ako sa takémuto stavu vyhnúť bez toho, aby sme do seba hodili čo i len jednu tabletku a prešli si obdobím chrípok v plnom zdraví, sa dozviete v tejto kapitole. Tiež sa dozviete, ako si pripravíte chutné cviklové lokše plnené grilovanou zeleninou. Ďalšia pozícia z jógy je rotačná, kedy sa otvorí bedrový kĺb a optimalizuje sa práca lymfy.

Tretí deň je opäť venovaný bylinkám. Tentokrát sú vybrané bylinky na posilnenie imunity. Nová asána vám zlepší koncentráciu mysle a posilní jadro tela.

Štvrtý deň si prečítate niečo o otužovaní u detí. Mnoho matiek sa sťažuje, že ich deti pri každej príležitosti nachladnú. Ako tomu predísť, sa dočítate v týchto riadkoch. Čaká na vás recept na cviklové špagety, ktorý je jedným z obľúbených. Je plný vitamínov a minerálov, ktoré podporia imunitu. Asána bude náročnejšia. Budete potrebovať dostatočne silné ramená a mať ťažisko tela pod kontrolou.

Piaty deň nájdete rady, ako si vybudovať obranyschopnosť tak, aby vás nesklamala. Upečieme si cuketové placky s chutným ľahkým dresingom a naučíme sa ďalšiu pozíciu, tentokrát záklonovú.

Šiesty deň je prvá časť kapitoly o vitamínoch, ktoré sú pre život tak dôležité. Nájdete tam popis tých hlavných, v akých potravinách sa nachádzajú, ako a kedy ich konzumovať a s čím ich konzumovať, aby sa dobre vstrebali. Opäť na vás čaká chutný recept, ktorý si tentokrát pripravíte v rúre a oddychová asána, ktorá uvoľní chrbát a bedrové kĺby.

Siedmy deň je pokračovaním kapitoly o vitamínoch. Posledný recept bude polievka, ktorá ovplyvňuje činnosť mozgu a zlepšuje náladu. Aká je jej tajná ingrediencia sa dozviete v týchto riadkoch. No a samozrejme aj v tento deň sa naučíte ďalšiu z jogových pozícii, ktorá pôsobí proti únave a stresu.

Posledným dňom sa ale program nekončí. Pre vás to bude iba začiatok.


JOGATOX je 30 dňový detox tela spojený s cvičením jogy, počas ktorého sa naučíte:

• správne cvičiť

• naučíte sa pár chutných a zdravých receptov a smoothie receptov

• naučíte sa niečo o bylinkách a ako a kedy ich užívať

• o detoxikácii svojho tela

• čo robiť, aby telo správne fungovalo.

Prvý týždeň je venovaný cvičeniu pozdravu slnka. Naučíte sa zosúladiť pohyby s dychom, čo je veľmi dôležité pri ďalších lekciách. Nezabúdajte venovať každej ásane dostatočnú pozornosť.

Vďaka týmto cvičeniam:

• posilnite svoje telo

• natiahnete skrátené svaly

• zväčšite rozsahy pohybov

• naučíte sa dychové cvičenia

• upravíte vaše držanie tela

• zlepšíte funkciu vnútorných orgánov

• zrýchlite metabolizmus a posilníte imunitu

• docielite psychické uvoľnenie

• odtránite bolesti hlavy a eliminujete stres vo vašom okolí

 

Skúste na sebe pozorovať, ako sa fyzické cvičenie jednotlivých pozícií či zostav, prenáša do vášho každodenného života. Jednotlivé ásany majú účinok na vaše telo, ale aj na vaše správanie. Napríklad cvičenie rovnovážnych pozícii vám napomôže nájsť rovnováhu aj v osobnom živote. Významy jogových pozícií majú pre niekoho symbolický, pre niekoho reálny charakter. Je iba na vás, ako sa k tomu postavíte.

Prvý týždeň je zameraný na detoxikáciu pečene, druhý týždeň na detoxikáciu obličiek, tretí týždeň na hrubé črevo a posledný týždeň je zameraný na posilnenie imunity.

Všetky potrebné informácie čo a ako robiť sa dočítate v týchto kapitolách.

Očista tela zvnútra sa nedá docieliť iba zdravým stravovaním. Rovnakú úlohu hrá aj pohyb, preto sa snažte nevynechať cvičenie. Docielite tak viditeľné výsledky na vašom tele a taktiež citeľné výsledky na vašom správaní. Zmenia sa možno vaše postoje, vaše priority, vaše reakcie, vaše emócie a podobne. Začnete sa cítiť zdravšie, pohyblivejšie a tým aj šťastnejšie.

 

Program si môžete zakúpiť kliknutím na odkaz nižšie.

JOGATOX, 30 dňový program