Blog, Joga

Ako ovplyvňujú jogové pozície naše správanie

Výdobytky ľudstva z dávnej minulosti sa stali muzeálnymi atrakciami. Pozostatky starovekých kultúr obdivujeme s uznaním, ale súčasne cítime odstup, akoby sa nás to netýkalo. Starobylá joga je v tomto jednou z mála výnimiek, ba dokonca je ešte aktuálnejšia pre súčasného človeka, ako pre človeka z pred troch – štyroch tisícročí. Do nášho povedomia sa dostáva joga predovšetkým ako učenie o zdravom spôsobe života. Zdravie neznamená mať iba zdravé telo ale aj ducha. Čistá a jasná myseľ je predpokladom k spokojnému životu. Ako ovplyvňuje fyzické cvičenie jogy psychickú stránku človeka sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Poloha stromu:

Táto poloha patrí medzi rovnovážne polohy, ktoré podporujú koncentráciu. Ak sa vaše myšlienky predbiehajú ako kone počas konských dostihov, aj telo bude kolísať. Nechajte všetky svoje myšlienky v podobe týchto koní preskočiť zábrany a ujsť do voľnej prírody. Ona sa o už nich postará. Sústredenie sa je podobné rozširovaniu koreňom v zemi. Zamerajte sa na jeden bod v strede čela. Z vnútorného sústredenia cielene narastá sila a súdržnosť. Pevnosť stromu a jeho schopnosť prispôsobiť sa vetru budú odmenené krásnou kvetinovou korunou, ktorá v jari rozkvitá a v lete nosí plody.

Vraví sa, že v živote dosiahnete to, na čo sa budete sústrediť. Toto pravidlo platí pri získaní práce, vybudovaní podnikania či dosiahnutí zdravia. Pusťte preto svoje pochybnosti, starosti, zúfalstvá a zamerajte sa na to, čo naozaj chcete.

 

Poloha kobry:

Had je v niektorých kultúrach považovaný za symbol božskej moci a múdrosti. Aby mohla kobra rásť, musí vyzliekať svoju starú kožu a práve v tejto fáze obnovy je veľmi zraniteľná. Každý proces osobného rastu  od nás vyžaduje vykĺznuť z vlastnej kože, opustiť zónu komfortu a vykročiť do neznáma. Hadí jed môže byť smrteľný, ale v správnych dávkach pôsobí ako liek. Je to tvor spojený so zemou. Využíva ju, aby sa napriamil. Pohybuje sa pomaly a obozretne, pretože vie, že múdrosť potrebuje čas, ticho, kľud a dôveru.

Osobný rast je niečo, čo vyžaduje čas, trpezlivosť, rozvážnosť, dôveru, múdrosť a hlavne snahu. Prostredníctvom tejto polohy sa naučíte tieto vlastnosti aplikovať do osobného života.

 

Poloha bojovníka II.

Joginského bojovníka alebo bojovníčku charakterizuje znalosť osobných silných stránok, sila vôle, schopnosť presadiť sa a súčasne tolerancia a docenenie svojho spoločenského prostredia. Napriamením chrbtice dokážeme zvládnuť každodenné nároky s väčším kľudom. Rozpaženie rúk umožňuje „vidieť srdcom“, čím dokážeme prevziať zodpovednosť za seba aj za druhých.

 

„Musíte prevziať osobnú zodpovednosť. Nemôžete meniť okolnosti, ročné obdobia ani vietor, ale môžete meniť seba.“ Takto sa vyjadril americký ekonomický filozof Jim Rohn.

Predtým, ako sa pokúsite zmeniť seba a svoje správanie, musíte zistiť, aký vlastne ste. Je to dlhoročný pozorovací proces ktorého výsledkom nebude slovo či veta, ale uvedomenie si niečoho podstatného. Človek sa neustále mení. Mení sa jeho správanie, jeho konanie, jeho rozmýšľanie, jeho rozhodovanie, a to na základe situácií, prekážok či víťazstiev ktoré ho v živote stretli. No niečo predsa len ostáva…

Namaste.

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *