Blog, Joga

Aké su výhody cvičenia power jogy?

 

Jogu by sme najjednoduchšie mohli definovať ako umenie ovládnuť svoje telo a myseľ. No pod týmto slovíčkom sa toho skrýva oveľa viac. Je to filozofia, meditačná prax a teória, pochádzajúca zo starovekej a stredovekej Indie, kde sa dnes nachádza mnoho jogových škôl, ktoré sa svojimi technikami líšia. Napríklad mantrajoga, karmajoga, hatha joga, kundalínijoga a podobne. Ako sa líši power joga od ostatných?

 

Power joga sa začala praktizovať v 80. rokoch 20. storočia v Amerike. Ide o cvičenie jogy, ktoré si ľudia prispôsobili západnému ponímaniu, a teda využívali väčšinou iba tú časť, ktorá sa zaoberala fyzickým cvičeniam, nie meditačným. Ide prakticky o dynamickú verziu tisícročiami overeného cvičenia. Power joga si z „tradičnej“ jogy vzala všetky benefity a výhody, ktoré potrebuje zaneprázdnený človek na to, aby sa cítil a vyzeral dobre a naopak je oslobodená od filozofických a náboženských ideí. Tento druh cvičenia jogy si preto pochvaľujú najmä priaznivci západnej kultúry, vďaka jej komplexnosti, univerzálnosti a oslobodenia.

Môžete sa stretnúť aj s názorom, že power joga je vlastne akési strečingové a posilňujúce cvičenie, ktoré využíva jogové pozície a relaxačné techniky. Či už budeme power jogu nazývať jogou alebo iba strečingovým a posilňujúcim cvičením, isté je, že je to cvičenie, ktoré jednoduchou cestou pomáha ľuďom na celom svete nielen formovať postavu a odbúravať tuk, ale učí ich aj to, ako sa vyrovnať so stresom, uvoľniť sa a oddýchnuť si.

 

ÚČINNÉ PRECVIČENIE TELA AJ MYSLE

Na telesnej báze lekcia power jogy slúži na :

  • precvičenie chrbtice a kĺbov
  • posilnenie a natiahnutie svalov
  • spaľovanie tukov
  • pôsobenie na vnútorné orgány

Chudnutie a formovanie postavy je najčastejšou motiváciou, prečo ľudia cvičia. Treba vedieť, že k spaľovaniu tukov dochádza pri aeróbnom cvičení. Ide o aktivity nižšej až strednej intenzity, ktoré okrem spaľovania tukov priaznivo vplývajú na srdcovo-cievny systém, dýchací systém a eliminujú negatívne účinky stresu.

Pomocou jednotlivých pozícií docielime aj pozitívne ovplyvňovanie činnosti vnútorných orgánov. Dochádza k ich masáži, stimulácii a prekrveniu. Cvičenie power jogy tak rozvíja dýchanie, stimuluje pohlavné orgány, vyrovnáva činnosť štítnej žľazy, ovplyvňuje krvný obeh, tiež lymfatický systém, nervový systém, zvyšuje imunitu, zmierňuje migrénu, zlepšuje zrak, aktivuje peristaltiku, zlepšuje trávenie, odstraňuje škodlivé látky z tela či stimuluje chute.

Na psychickej báze lekcia power jogy slúži na :

  • získanie príjemných pocitov
  • relax, odbúranie stresu, motivácia

Počas cvičenia jogy sa taktiež skvalitňuje psychický stav. Získava sa psychická pohoda, rovnováha a spríjemňuje sa aj celkový pohľad na svet. Je dôležité si tento fakt uvedomiť. Jednotlivé polohy tela majú vplyv na naše psychické vnímanie. Je dobré vedieť že:

Predklony upokojujú a dodávajú pokoru

Záklony otvárajú oblasť srdca, emočné bloky, robia človeka otvorenejším

Úklony a rotácie učia človeka pozerať sa na svet z oboch strán a prijímať veci z dobrej ale aj z tej zlej strany

Balančné pozície stabilizujú telo aj myseľ, pomáhajú pri koncentrácii a posilňujú sebavedomie

Obrátené pozície nám „otočia svet hore nohami“ a vďaka nim môžeme získať nové vnímanie reality

Relaxačné pozície uvoľňujú napätie a upokojujú.

 

Na dosiahnutie psychickej pohody a odbúranie stresu je dôležité správne dýchanie. Dych je priamo spätý s našou psychikou. Počas cvičenia sa používajú techniky ako pozorovanie dýchania, hrudné dýchanie, bráničné dýchanie, hlboké dýchanie do brucha a hrudníka, dýchanie s aktiváciu svalov panvového dna.

Každý má možnosť zvoliť si také cvičenie, ktoré mu vyhovuje najviac a čerpať výhody jogy tak, aby ho to bavilo. Neexistuje lepšia joga alebo horšia joga. Existujú iba rôzne cesty a každému vyhovuje niečo iné. Dalo by sa povedať, že koľko ľudí, toľko jog. Ide hlavne o to nájsť si čas a uvedomiť si, kto ste, pretože ste na to vo víre uponáhľaného života zabudli.

 

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *